بناهای تاریخی را در قم ثبت میراث نکنید

خانه‌ی تاریخی شیرازی در پارکینگ شرقی حرم مدتی است که تابلوی میراث فرهنگی را یدک می‌کشد. اما این تابلو  برای آن مصونیتی ایجاد ننموده است و در عرض دو ماه بنا از درون دچار تخریب و آسیب‌های جدی شده است. سوالی که در اینجا مطرح می‌شود این است که هدف از ثبت بناهای تاریخی از جانب میراث فرهنگی قم دقیقا چیست؟ آیا این تابلو عنصر فاقدارزشی است که صرفا جنبه‌ی تزئینی دارد و قرار است نقابی بر روی اتفاقات دیگر باشد؟
صحبت از یک بنا نیست، صحبت از یک رویه و یک تصمیم است که سرنوشت دانه‌های ارزشمند شهر را رقم می‌زند. خانه شیرازی آیا تا قبل از ثبت میراث اوضاع بهتری نداشت؟ چندوقت قبل که برای بازدید از مسجد سیداسماعیل و آب‌انبار آن رفته بودیم، یکی از اعضای هیات امنای مسجد به جای باز کردن در مخزن آب‌انبار، مصرانه از ما می‌خواست که به قسمت توسعه‌یافته‌ی مسجد که حاصل دست یک معمار خارجی در چند سال گذشته بود سر بزنیم چون فاخرتر و دیدنی‌تر(!) از آب‌انبار تاریخی مسجد بود…
چه چیزی در فرهنگ معاصر شهر تغییر کرده که فرقی میان اثر ارزشمند تاریخی و یک اثر بی‌ارزش وجود ندارد؟ چه اتفاقی افتاده که ثبت یک اثر در قم آن را بی‌ارزش‌تر می‌کند؟ شهر قم که مدعای فرهنگ است، با چنین شاخصه‌هایی چگونه به حفظ داشته‌های تاریخی پایبند می‌ماند؟ از کجا معلوم سرنوشت هر خانه‌ی تاریخی‌ا‌ی، مانند خانه‌ی سلامت و خانه‌ی شیرازی و خانه‌ی دربهشتی و… نباشد؟
سوسن بیات، بهمن ۱۳۹۸

مهیار موسوی
سید‌محمد موسوی (مهیار موسوی) - کارشناس مترجمی زبان انگلیسی و کارشناس ارشد رشته علم اطلاعات و دانش‌شناسی

اشتراک گذاری:

به اشتراک گذاری بر روی print
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی telegram
0 دیدگاهبستن دیدگاه‌ ها

ارسال دیدگاه

عضویت در خبرنامه

آخرین پست ها و مقالات را در ایمیل خود دریافت کنید

ما قول می دهیم که اسپم ارسال نشود :)