سید فتح‌الله دربانی

0

شادروان حاج سید فتح‌الله دربانی کوچک ترین فرزند سید علی اصغر و حاج سلطان خانم در سال ۱۲۹۹ در شهر قم به دنیا آمد. تحصیلاتش را تا مقطع دیپلم نظام قدیم به پایان رساند و به جمع بزرگان شهر پیوست.

شادروان حاج سید فتح‌الله دربانی

از نیمه دهه چهل ریاست شورای شهر را برعهده گرفت و درصدد پیشرفت ساختاری شهر برآمد و با رایزنی و پیگیری از تهران موفق به دریافت بودجه قابل توجهی برای شهر شد.
شمه ای از خدمات ایشان به این شرح است:
۱-ایجاد و طراحی آب‌نمای میدان نو (مطهری) برای زیباسازی سطح شهر(طراحی را خود ایشان انجام دادند). هنگامی که آب در این آب‌نما جریان داشت زیباترین، دلنوازترین و آرامش بخش ترین مکان برای استراحت کوتاه مدت بود(در حال حاضر به دلیل ساخت مترو این آبنما تخریب شد).

شادروان حاج سید فتح‌الله دربانی در عکاسی رکس

۲-طی نشست‌هایی با متمولین و آیات عظام قم، آنان را ترغیب کرد تا در چند نقطه شهر بیمارستان احداث کنند. همزمان با تاسیس و افتتاح زایشگاهِ ایزدی، آخرین فرزندش در این بخش به دنیا آمد(تا قبل از آن مادران قمی همه در منزل زایمان می کردند).
۳-دستور ساخت و طراحی اولین ورودی شهر از سوی تهران که اکنون به میدان امام شهرت دارد و آن زمان میدان فرح نامیده شد. لازم به ذکر است که خیابان امام تنها تا کتابخانه آیت ا… نجفی (سینمای قدیم) ادامه داشت و شهر در این نقطه به اتمام می رسید.
۴- تقویت سپاه دانش و بهداشت در دورترین روستاها حتی با هزینه شخصی (اهدای زمین شخصی برای ساخت درمانگاه و مدرسه در روستا).


۵-کانالیزه کردن آب کشاورزی روستاها با ایجاد و ساخت جوی‌های سیمانی از قنات تا محل مصرف جهت جلوگیری از هدر‌رفت آب و همچنین لوله‌کشی آب شرب از قنات تا مرکز محل اسکان روستائیان.
۶- ایجاد حمام در روستاهای دور افتاده با هزینه شخصی(اختصاص آب مورد استفاده حمام).

شادروان حاج سید فتح‌الله دربانی

۷-ترغیب کشاورزان در استفاده از ابزار مدرن کشاورزی مانند تراکتور، کمباین و… به صورت رایگان.
۸- دوستی و ارتباط نزدیک با آیات عظام آقایان نجفی، گلپایگانی، شریعتمداری، فیض و…. و ترغیب آنان برای تخصیص سهم امام و خمس به ناتوانان شهر و حتی ایجاد حمام‌های عمومی مختلف در سطح شهر.

۹-تخصیص یک اتاق از منزل شخصی خودش به دفتر کار (واقع در خیابان ارم روبروی باغ ملی, کوچه علی‌ابن بابویه، کوچه دربانی).
شمار بسیار زیادی از مردم هر روزه با مشکلات مختلف و لاینحل به ایشان مراجعه کرده و بلا استثنا با دل خوش به خانه برمی‌گشتند. (مشکلاتی از قبیل معافیت از سربازی، استخدام درمشاغل دولتی، خرید مغازه رایگان، واگذاری وام بلاعوض، خاک‌سپاری رایگان در حرم حضرت معصومه و…..). ایشان با مرقوم کردن نامه‌ای یا تلفنی تمامی مشکلات مردم را در ثانیه حل می کردند.

۱۰- شاید مهم‌ترین و شجاعانه‌ترین فکر و تصمیم ایشان، اجرایی کردن پروژه اتوبان شش‌باند قم -تهران است. بهترین دلیل این کار جاده خطرناک و ناایمن قدیمی بود که منجر به مرگ افراد می شد.
_ قدم اول پس از این فکر و طرح ابتکاری، تامین بودجه از تهران بود که به نحو احسن انجام شد.
_ طراحی اتوبان به صورت شش باند که کمتر بزرگراهی در ایران در آن زمان شش باند داشت و یا اصلا وجود نداشت.
_ تعیین مسیر بزرگراه؛ سانت به سانت توسط خود ایشان. (بزرگ ترین دغدغه حاج آقا فتح الله نشست جاده به مرور زمان به دلیل نزدیکی به دریاچه نمک بود که خوشبختانه با محاسبه دقیق ایشان پس از چهل سال هنوز این اتفاق نیفتاده است.
اتمام این پروژه با اتمام حکومت پهلوی همراه شد و وزیر راه وقت دولت جمهوری اسلامی از ایشان رسما دعوت کرد تا این بزرگراه را افتتاح نماید و روبان را قیچی کند.
۱۱- تخصیص بخشی از بودجه به اطعام مستمندان شهر با ایجاد کوپن‌های مخصوص سالیانه برای خرید رایگان هرگونه مواد غذایی و نان سالیانه به تعداد افراد خانواده (ایشان با لبخند از این نبوغ شان صحبت می‌کردند و می گفتند: خیالم راحته که تا آخر سال گرسنه نمی‌مانند). همچنین اختصاص وسایل بهداشتی رایگان برای خانوده‌ها که توسط سپاهیان بهداشت با مراجعه به منازل به صورت رایگان انجام می‌شد.

۱۲- ترغیب آقای مقدس‌زاده برای ایجاد جایگاه پمپ بنزین در شهر.
۱۳-کمک به آزادی زندانیان بدون بزه حتی با هزینه شخصی خودشان.
این اقدام در بعد از انقلاب تا زمان فوت ایشان هم ادامه‌ داشت که با هزینه شخصی انجام می‌شد و پس از فوت ایشان، دادستان وقت قم آقای گنجی با خانواده تماس گرفتند و خواستار ادامه این حرکت شدند.

۱۴- در بحبوحه انقلاب ، گروهی از جوانان روستای فردو کفن پوشیده به قم آمدند و تظاهرات کردند و همه به مدت یک هفته ناپدید شدند تا اینکه حاج آقا سید فتح الله دربانی توانست آنان را پیدا کرده و از دست ساواک و زندان مخفی برهاند و به خانواده‌هایشان بازگرداند.
کوتاه سخن آن که من به عنوان کوچک ترین فرزند دخترشان هر روز با کسانی مواجه می‌شوم که از روی شباهت رفتاری و ظاهری با پدرم مرا می‌شناسند و با عشق و محبتی بی مثال از این مرد بزرگ یاد می‌کنند و از خاطره‌هایشان می‌گویند.
کلام همه بی اغراق به این جمله ختم می شود که « هرچه داریم از پدرتان است».

این مرد نیکوکار و خیر‌اندیش سرانجام در تاریخ ۱۳۹۰/۴/۲۵ دارفانی را وداع گفت و در مقبره خود در باغ بهشت آرام گرفت. روحش شاد.
زهره دربانی

شادروان حاج فتح‌الله دربانی در سال 1388
ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.