دارالفنون قم درانتظار حمایت مسئولین

دبیرستان ماندگار امام صادق (ع) - حکیـم نظامی

0

زهره مهرِ نوروزی – بیش از هشتاد سال قدمت دارد آنگونه که اسناد می گویند این مدرسه در سال ۱۳۱۴ در دل باغستان‌های قم بنا شد نخستین سنگ بنای این دبیرستان در تاریخ ۲۰ آبان ۱۳۱۴ مطابق ۱۵ شعبان ۱۳۵۴ طی جشنی و با حضور مردان سیاسی آن روزگار یعنی محمدعلی فروغی (رئیس الوزا)، علی‌اصغر حکمت وزیر معارف، حسن اسفندیاری «محتشم السلطنه» رئیس مجلس، محمود جم وزیر داخله، ابتهاج السلطان، معاون وزارت داخله، فریدونی رئیس اداره مرکز وزارت داخله، سید علی اکبر برقعی، ابوالقاسم فیوضات رئیس کل اداره اوقاف ، حاج سید علی فهیم التجار، سید محمد آقا زاده نصب شد.
آن‌طور که می گویند بنای این دبیرستان با نظارت دو مهندس فرانسوی به نام‌های ماکسیم سیرو و آندره گدار ساخته شد، همانان که سابقه ساخت ساختمان ایستگاه راه آهن قم را نیز در کارنامه کاری خود دارند.
مجموعه باغ و بنای تصویر زیبایی را قاب چشمان هر بینده‌ای می‌نشاند، در ضلع جنوبی بنا زمین‌های ورزش و قسمت‌های شرق و غرب و شمال دارای گلکاری و درختان سبز و خرم می‌باشد. بر سراسر دیوارهای درونی و اندرونی دبیرستان کتیبه‌هایی که اشعار آن از دیوان حکیم نظامی انتخاب شده و با خط بسیار زیبا نوشته شده‌اند به چشم می‌خورد.
امروز دبیرستان ماندگار امام صادق (حکیم نظامی) بزرگترین و قدیمیترین دبیرستان استان قم است که در سال ۱۳۱۷ فعالیت آموزشی خود را آغاز نمود. این اثر در تاریخ ۱۵ اسفند ۱۳۷۹ با شماره ثبت ۳۳۴۶ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است و به دلیل قدمت تاریخی و سوابق درخشان علمی، آموزشی و فرهنگی در تاریخ ۲۹ اردیبهشت ۱۳۸۹ توسط شورای عالی آموزش و پرورش به عنوان مدرسه ماندگار شناخته شد.
اعضای بنیاد قم پژوهی که اغلب آنها دانش آموخته این دبیرستان هستند تصمیم گرفته بودند که در جلسه هفتگی سیصد و هشتاد و سومینِ خود خاطرات ۸۱ ساله مدرسه حکیم نظامی را که به امروز به نام دبیرستان تاریخی ماندگار امام صادق علیه سلام تغییر کرده بود مرور کنند.
چه کسی می توانست بیانگر خاطران خوب این مدرسه باشد جز استاد هادی فرساد از قدیمی ترین دانش آموختگان ، مدرسان و ناظم های این دبیرستان بی اندازه زنگ این مدرسه را برای دانش‌آموزان به صدا درآورده است.
وی در خصوص خاطرات پیش انقلاب این مکان می گوید: در این دبیرستان افراد زیادی با هدف مدیریت و ریاست آمدند و رفتند ولی نام افرادی مانند آقای خانقاهی ومرحوم فاطمی ، محمد حسین آل یاسین ، ابوالفضل مصفا، محمد غروی ،حق شناس لاری به علت زحمات زیادی که برای موفقیت این دبیرستان متحمل شده اند ماندگار است.
وی با بیان اینکه اولین زمین ورزش، برای ورزش دانش‌آموزان در این مدرسه ایجاد شد افزود: با دستوری که از سوی وزیر فرهنگ وقت صادر شد نخستین کتابخانه و آزمایشگاه مادر در این دبیرستان ایجاد شد.
فرساد تصریح کرد: شادراون مرحوم اوحدی از مدیران خوب آموزشگاهی بودند که باعث ایجاد رقابت در این مدرسه شدند.
مدرس سابق دبیرستان حکیم نظامی گفت: آنچه در این دبیرستان اصل بوده است تربیت نیروی انسانی آراسته به فضائل اخلاقی مدنظر بوده است .
وی که مدت زیادی را در این دبیرستان تاریخی قم به کسوت‌های مختلف حضور داشته است بیان کرد: نوع معماری این بنا که توسط یک مهندس خارجی انجام شده باعث شده است که در فصل زمستان و تابستان از دمای متعادلی بر خوردار باشد.
وی دبیرستان حکیم نظامی را یکی از بهترین دبیرستان‌های سطح ایران دانست که طی ۸۱ سال فعالیت نقش مهمی در تربیت چند نسل داشته است.
در ادامه علیرضا سنگتراشان مدیر فعلی دبیرستان با اشاره به کیفیت بالای آموزش در این دبیرستان گفت: خوشبختانه طی چند سال گذشته بهترین رتبه قبولی کنکور به دانش آموزان این مدرسه تعلق می‌گیرد برای نمونه امسال رتبه ۶ علوم تجربی ، رتبه ۴۳ رشته ریاضی و رتبه های زیر هزار تمامی توسط دانش آموختگان این دبیرستان کسب شد.
وی با بیان اینکه دبیرستان حکیم نظامی در دو شیف کاری صبح و عصر به دانش آموزان خدمات فرهنگی ، تربیتی و آموزشی ارائه می دهد افزود: پایه یازدهم و دوازدهم در شیفت صبح و پایه دهم در شیفت عصر خدمات آموزشی دریافت می‌کنند.
سنگتراشان تصریح کرد: برای حفظ و نگهداری بنا؛ نشستی با خیرین مدرسه‌ساز داشتیم که قرار شد که در طرح جامع، یک و نیم میلیارد تومان برای بازسازی و بنا به این دبیرستان اختصاص یابد و طرح جامع توسط مهندسان دانش آموخته این دبیرستان طراحی و عملیاتی شود.
وی بیان کرد: از اقدامات خوبی که انجام شده چاپ دو جلد کتاب در خصوص تاریخچه این دبیرستان است.
این مدیر دبیرستان از بی توجهی مسئولان به این بنای تاریخی فرهنگی تصریح کرد: در سفری که به یکی از شهرها داشتم امکان تاریخی خود مانند مساجد و مدارس و هم چنین اماکن تفریحی خود را در قالب بنر در خیابان های اصلی و پر ترددشهر نصب کرده بودند ولی در قم اینگونه نیست و با بی توجهی مواجه هستیم.
درادامه خانم اقدس کاظمی از نویسندگان و شعرای مشهور قم شعری در رسای هادی فرساد و هادی فاطمی خواند. او معتقد است در این مدرسه دو هادی تاثیر گذار بودند ، هادی فاطمی که از خوبان زمان خود بودند و دیگری هادی فرساد که برای دانش آموزان این مدرسه تلاش زیادی کرده است و یک شعر نیز به مدیر فعلی دبیرستان تقدیم کرد.
یکی دیگر از برنامه های اعضای بنیاد بازدید از موزه اسناد هشتاد ساله این دبیرستان بود، که مجید داداش نژاد مسئول این موزه درباره روند شکل گیری این موزه توضیحاتی را ارائه داد.
وی با بیان اینکه از سال ۱۳۹۵ درانجمن دانش آموختگان دبیرستان حکیم نظامی قرار شد که اسناد این مکان جمع آوری شود و همان سال فعالیت برای جمع آوری اسناد این دبیرستان آغاز شد و تاکنون ۱۰ هزار سند گرد‌آوری واسکن شده است.
وی تصریح کرد: تاکنون ۷۰۰ تصویر قدیمی با همکاری آقای شریفیان از کتابداران سابق کتابخانه که در اختیار ما گذاشته اند جمع‌آوری و در موزه این دبیرستان نگهداری می‌شود.

داداش نژاد اظهار داشت: از کتابخانه آستان قدس رضوی ، کتابخانه آستانه مقدسه فاطمه معصومه(س) و کتابخانه ملی و مرکز اسناد تمامی اسناد مرتبط با این دبیرستان جمع شده در موزه فعلی نگهداری می شود.
وی از همکاری اعضای بنیاد قم پژوهی در راه اندازی این موزه قدردانی کرد.
هم اکنون بسیاری از شخصیت های سیاسی کشور دراین مدرس تحصیل کرده اند، آنطور که در اسناد باقی است تعداد زیادی از دانش آموزان و دانش آموختگان این دبیرستان در سال‌های دفاع مقدس به جبهه اعزام شده بودند که ۱۷۰ تن از آنها به درجه رفیع شهادت رسیده‌اند.
چند سالی است که در آذرماه هرسال چشن دانش آموختگان این دبیرستان برپا می شود.
مهیار موسوی یکی از دانش آموخته های این دبیرستان می گوید: یکی از دغدغه ها این است که بنا رو به فرسودگی می رود و کسی هم بفکرش نیست. ما می خواهیم این مدرسه تاریخی همچنان سالم بماند معتقدیم که مسئولین قم باید به کمک ما بیایند تا بتوانیم این بنای با ارزش تاریخی را از زوال نگه داریم.
هرچند که مدرسه حکیم نظامی همچنان استوار و پا برجاست، اما امروز دبیرستان ماندگار امام صادق (علیه سلام) چشم براه حمایت مسئولین است تا بتواند سال‌های سال بر روی پای خودش بایستد تا این بنای تاریخی همچنان حفظ شود.

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.