چاله غار، معدنی باستانی با 5000 قدمت در روستای وشنوه قم

1

مقصد این هفته قمگردی، روستای وشنوه و بازدید از منطقه بکرکوهستانی در دامنه کوه اردهال و غارهای این منطقه (چاله غار) است . صعودی که به همراه گروه کوهنوردی ماهور صورت گرفت .
روستای وشنوه را نگین سبز قم لقب داده اند، که براستی زیبنده این روستاست. وشنوه سرسبزترین و خوش آب وهواترین روستای قم و یکی از جاذبه های گردشگری طبیعی این استان است. وشنوه با مختصات جغرافیایی 51 درجه طول شرقی و 34 درجه و 15 دقیقه عرض شمالی در 27 کیلومتری جنوب شرقی کهک و در 60 کیلومتری جنوب شرقی شهر قم قرار دارد. ارتفاع آن از سطح دریا در حدود 2000 متر است. وشنوه، در انتهای جاده ای قرار دارد که از کهک می گذرد و در مسیر میم و دستگرد و اول (به فتح الف و کسره واو)، در دامنه ارتفاعاتی آرام میگیرد، که با گذر از آن میتوانید وارد منطقه کاشان شوید . در حقیقت کوه اردهال که درحدود شش کیلومتری جنوب روستا قرار گرفته، مرز بین شهرستان قم و کاشان است . “چاله غار” در دامن این کوه قرار گرفته است.
جاذبه های گردشگری روستای کوهستانی و زیبای وشنوه، به دلیل موقعیت طبیعی و اقلیم ییلاقی، مناظر جذاب و زیبایی دارد. چشم انداز ارتفاعات اطراف و باغ های میوه آن به خصوص در فصول بهار، تابستان و پاییز جلوه ای زیبا و دلنشین دارد و هر بیننده ای را مجذوب می کند.ارتفاعات زیبای الوند در 10 کیلومتری روستای وشنوه واقع شده است. این کوه مناظر و چشم اندازهای طبیعی و زیبایی دارد. قله آن در زمستان پوشیده از برف است و جلوه ای شگفت انگیز می یابد. این کوه، مکان مناسبی برای علاقمندان به طبیعت گردی وکوهنوردی است.
بافت کوهستانی و عبور یک رودخانه فصلی از میان ده ، با کوچ‌های پیچ در پیچ ودرختان بلند چنار، باغات میوه با تنوع فراوان نظیر فندق ، گردو ، بادام ،آلوسفید و…سبب شده که این روستا به یک منطقه ییلاقی تبدیل و با ساخت ویلاهای فراوان، اقامتگاه مناسبی برای متولین شهری گردد.
گزارشگر این مجموعه تا بحال سه بار از چاله غار بازدید داشته که بار اول از طریق کاشان ، روستای یحیی آباد و دو بار دیگر از طریق وشنوه بوده است. برای رسیدن به دامنه کوه اردهال و بازدید از چاله غار از طریق روستای وشنوه، دو مسیر وجود دارد. مسیر اول که سال گذشته طی شد، با گذر از درون روستای وشنوه تا انتها و عبور از کنار خانه معلم روستا بود. توقف ماشین‌ها در مزرعه میرزا‌حسین (لق کش ) و سپس کوه‌پیمایی بطرف چاله غار و کوه اردهال انجام شد . مسیر دوم که این هفته طی شد ، قبل از وردو به روستا، از یک جاده خاکی بطرف مزرعه “هده” (با کسر ه و د ) و سپس توقف ماشین‌ها در مزرعه میرزا عباس معروف به انجیلیون صورت گرفت و مابقی مسیر در حدود پنج کیلومتر بصورت پیاده روی بود . البته اگر ماشین مناسب کوهستان داشته باشید می توانید این مسیر را سواره نیز طی کرد. جاده خاکی باریکی، تا نزدیکی منطقه وجود دارد .
این غاراز جذابیت‌ های طبیعت گردی وجالب توجهی برخوردار است . در دامنه کوهی که این غار در آن واقع شده، دره ای بکر وسرسبزبا درختانی بلند وپوشش گیاهی گسترده و متنوع ، وجود دارد. چشمه و جوی آب عبوری از این دره ، طراوت خاصی به این منطقه می بخشد که خوشبختانه بدلیل دوری این منطقه از روستا و سختی راه رسیدن به آن ، از آلاینده های مخرب گردشگران نیز، در امان مانده است. به همراه تعدادی از دوستان، قصد ورود به درون غار داریم . تجربه ورود سال قبل به ما کمک می‌کند تا با اطمینان بیشتری بدرون غار برویم. دهانه دو غار به فاصله چند متر از یکدیگر قرار دارند و تا آنجا که ما پیش رفتیم، غارها دو مسیر کاملا مجزا دارند و شاید در ادامه به یکدیگر متصل شوند. دهانه غارها تنگ است، باید نشسته وارد شوی اما چند متری که جلو بروی می توان نیم خیز حرکت کنی و دائما باید مواظب سرت باشی تا به تیزی سنگ‌ها در مسیر برخورد نکند. (کلاه ایمنی، چراغ قوه قوی، طناب به مقدار زیاد و … از لوازم اصلی غارنوردی است که گروه غیرحرفه‌ای ما، از آن بی بهره است) . مسیر غارها انشعابات و شیارهای متعدد وجود دارد. در هر مسیری که چند متر جلو میروی، بن‌بست می‌شود. در داخل یکی از غارها منبع نسبتا بزرگی از آب وجود دارد که این آب از شکاف‌ های کوه خارج شده و به صورت چشمه در دامنه کوه جاری میشود. در یکی دیگر از این مسیرها ، حدود سی الی چهل متر جلو رفتیم که با یک گودال بزرگ روبرو شدیم . بدلیل نداشتن تجهیزات ادامه مسیر برایمان امکان پذیر نبود. بایستی طناب یا پله‌کان طنابی داشت که بتوان از این گودال عمیق پایین رفت و ادامه غار و چگونگی آن را کشف و بازدید نمود.
بنظر میرسد تا کنون گروههای غارنوردی اعماق این غار را کشف نکرده باشند زیرا با جستجوی فراوانی که در منابع اینترنتی انجام دادم، گزارشی از گروههای کوهنوردی و یا غارنوردی در خصوص بازدید از این غار بدست نیاوردم . غالب گزارش های موجود بصورت تکراری و کپی از یکدیگر و فقط معرفی کلی غار بود . عکس‌هایی هم که بنام چاله غار منتشر شده عموما جعلی است زیرا چاله غار یک غار طبیعی نیست و از طرفی منطقه هم آهکی نیست که استلاگمیت داشته باشد. همچنین فضایی که از نزدیک درون غار مشاهده کردیم با تصاویر منطبق نمی‌باشد.
ابوالفضل قیامی، اردیبهشت 95

ممکن است شما دوست داشته باشید
1 نظر
  1. توسلی می‌گوید

    سلام. برنامه ای در گذشته در شبکه مستند در این زمینه نشان داده شده که متاسفانه هر چه کوشش کردم پیدایش نکردم.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.