نامگذاری زنبیل‌آباد به روایتی دیگر

درباره نام زنبیل‌آباد نکته‌ای به ذهنم رسید که خدمتتان عرض می‌کنم. به امید آن‌که مفید باشد و دیگر محققان مورد بررسی و سنجش دقیق تر قرار دهند؛ به‌ویژه آن‌که نکته‌ای که عرض خواهم کرد مبتنی بر مطالعه چند سال پیش کتاب تاریخ قم است.
می‌دانیم که نام زنبیل‌آباد در این اثر تاریخی آمده است و از طرف دیگر در جای دیگری از همین کتاب به این اشاره شده که در گذشته‌ای دور، فرمانروای سیستان به قم آمده و مدتی در این شهر اقامت کرده بود.
می‌دانیم که فرمانروایان سیستان در دوره باستانی لقب ژونبیل داشتند که در متون تاریخی به صورت‌های گوناگون از جمله زنبیل ثبت شده است. با این حساب حدس بنده این است که نام منطقه زنبیل‌آباد در واقع با همین موضوع پیوند دارد و البته نمی‌توان تاریخی برای سفر احتمالی ژونبیل یا یکی از افراد آن خاندان یا وابستگان‌شان به قم تعیین کرد و اصل این واقعه را نمی‌توان مسلم انگاشت.
با این حال اگر فرض کنیم چنین رخدادی واقعیت داشته، می‌توان فرض کرد که در سده چهارم هجری که تاریخ قم به نگارش درآمده، خاطره آن در ذهن ساکنان قم هنوز باقی بود و به‌خصوص منطقه‌ای پیرامون این شهر که چه بسا محل استقرار آن سیستانی سرشناس بوده، به نام ژونبیل / زنبیل‌آباد شهرت یافته است.
🔹 محمد احمدی‌منش

اشتراک گذاری:

به اشتراک گذاری بر روی print
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی telegram
0 دیدگاهبستن دیدگاه‌ ها

ارسال دیدگاه

عضویت در خبرنامه

آخرین پست ها و مقالات را در ایمیل خود دریافت کنید

ما قول می دهیم که اسپم ارسال نشود :)