نیزار، خطه‌ای که همت بیشتر مسولان را برای رشد می طلبد

0

در بازدیدهایی که در این چند روز از برخی روستاهای استان قم داشته‌ام به این نتیجه رسیدم که هنوز اراده‌ای برای استفاده از امکانات موجود و تبدیل این فرصت‌ها به محلی برای تولید سرمایه و ایجاد بسترهای کارآفرینی فراهم نیست. شاید اگر بخواهیم سهم مسوولین را به عنوان عامل عدم‌ رشد پتانسیل‌های گردشگری در این مناطق بهانه‌ای برای این نقصان بدانیم، عدم ‌پویایی لازم و حداقل‌های تلاش برای رسیدن به این مهم از سوی مردم مناطق موردنظر سهمی به مراتب بزرگ‌تر و چشمگیرتر است.
سهمی که اگر توجهی دلسوزانه و با نگاهی ناشی از علاقه به خانهٔ پدری فرض کنیم می‌توانست بستری مناسب برای شکوفایی این منطقه باشد. خطه‌ای که به مانند مناطق حاشیهٔ کویر استان چندان دستخوش نوسانات شدید اقلیمی نیست و به شایستگی می‌تواند بستری برای حضور گردشگران باشد.
اگر بخواهیم مصداقی عینی در این خصوص نام ببریم، منطقهٔ نیزار قم است که یکی از شاخصه‌های برتر آن وجود قلعه-روستای دولت‌آباد است که می‌تواند با به‌وجود آمدن امکانات رفاهی مناسب و آموزش مردم محلی به فضایی برای کسب درآمد تبدیل شود، اما از آنجا که از استاندارد لازم در این خصوص برخوردار نیست، هرگونه تلاش برای این امر مهم ناکام و ناتمام باقی خواهد ماند.
آنچه بیش از همه، مردم این مناطق به آن نیاز دارند، آموزش‌های لازم در خصوص اصلاح سبک زندگی روستایی برای اقلیت ساکن موجود و اهمیت دادن آنها به همگام شدن با معیارهای جامعهٔ امروزی است. مردم این منطقه از سطح بینش اجتماعی بالایی برخوردارند و رفتار و گفتارشان حاکی از تربیت و اصالتی مثال‌زدنی است. سخاوت و بلندنظری آن‌ها را به سادگی نمی‌توان با همه نقاط استان مقایسه کرد، حتی در طول مسیر چندساعته گروه پژوهشی ما حتی یک نفر معترض به ورود ما به هیچ قسمتی از آبادی‌ها نشد و در کمال سخاوت و بزرگواری به پذیرایی می‌پرداختند.
حال با وجود چنین مشخصه‌ای که خود قسمت عمدهٔ دغدغه‌های عدم‌وجود استانداردهای لازم را رفع می‌کند، تلاش برای اعلا و رونق منطقه و رسیدن به چشم‌اندازی برای پیشرفت و آبادانی بیشتر آن نیازمند همت همهٔ دلسوزان فرهنگی و اجتماعی است.

مهیار موسوی
1398/8/11

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.