نیاز قم به محیط‌های مناظره‌ای در موضوعات شهری

0

مناظره در اصطلاح به این معنا است که حداقل دو تن در موضوعیِ اختلافی که بر آن تسلط و اطلاعات دارند، در منظر عام به گفتگو بپردازند تا بتوانند در اذهان ناظران حقانیت و درستی اعتقاد و نظر خود را به اثبات برسانند. یا دست کم مشاهده کنندگان مناظره را در درستی نظر خود اقناع کنند. ممکن است نتیجۀ این مناظرات صورت عملی یابد.

با توجه به آن که در خصوص بسیاری از موضوعات مربوط به شهر قم اختلاف دیدگاه و ابهام وجود دارد ، به نظر می رسد که می توان این اختلافات را به محیط های مناظره ای برد و در آنجا به بحث و گفتگو پرداخت تا به دیدگاه درست نزدیک و از دیدگاه ناصواب دور شویم. این محیط ها مناظره ای این مزیت را هم دارد که نظرهای خاموش را تحریک و وادار به بیان می کند. خاصیت دیگر، آن است که بسیاری از ابهامات را روشن می کند و به اصطلاح منجر به شفاف سازی می شود. یکی از نتایج دیگرش این است که راه را برای عملی شدن نظر درست- اگر امکان عملی شدن داشته باشد- هموار می کند.

البته مناظره آداب و رسومی دارد از جمله تسلط دو طرف بر موضوع مورد بحث و مستند بودن آنچه گفته می شود و رعایت ادب و احترام و دوری از تهمت و افترا به دیگری.

آن گونه که شنیده ام و دیده ام در بسیاری از استان ها این فضاهای مناظره ای شکل گرفته است و به تجربه اندوزی برای مناظرکنندگان و شفاف شدن بسیاری از ابهامات- حداقل در اذهان پیگیری کنندگان- و در پارهای جاها به نتایج عملی هم منجر شده است. چرا این گونه محیط ها در قم وجود ندارد؟ یکی از بهترین مکان هایی که این مناظرات می تواند در آن شکل بگیرد دانشگاه ها و موسسات عالی اموزشی است.

در چند دهۀ اخیر دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالیِ بسیاری در قم شکل گرفته است اما خبری از تشکیل جلسات مناظره ای به گوش نمی رسد یا حداقل نگارنده این سطور از آن بی اطلاع است.

برای مثال چرا با وجود تأسیس چندین دانشکده و مؤسسۀ آموزش عالی و معماری و شهرسازی و افزایش فارغ التحصیلان این رشته ها در سطوح مختلف و ظاهرا با وجود اختلاف دیدگاه شهرداری و پاره ای از مقامات استانداری و شاید هم راه و شهرسازی با دستگاه میراث فرهنگی و اختلاف با نظر بسیاری از مردم در خصوص بافت ارزشمند تاریخی قم صدایی از این موسسات عالی به گوش نمی رسد ؟ چرا یک مناظره با حضور مقامات دستگاه های مربوط در یکی از این دانشکده ها و در حضور دانشجویان رشته های مرتبط تشکیل نمی شود؟

معتقد هستم که ما نیز همچون استانها و دانشگاه های دیگر باید در موضوعات اختلافی وارد فضاهای مناظره ای بشویم تا بتوانیم ضمن ورزیدگی و کسب تجربه در مناظره از مزایای آن هم بهره ببریم. برای شروع پیشنهادم موضوع «چگونگی رفتار با بافت تاریخی قم در مخالفت و موافقت با نظر میراث فرهنگی» و با حضور مقامات مربوط است . طبیعی است رویگردانی از مناظره را می توان به نوعی به ناتوانی از اثبات نظر خود یا بی میلی به شفاف سازی یا تمایل به داشتن بلندگوی یک طرفه تعبیر کرد.

سید محسن محسنی
مندرج در روزنامه شاخه سبز
عکس: سید محسن حسینی

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.