باغ ‌پنبه؛ یادگاری از روزگار قاجاریه در قم

0

باغ پنبه، از محلات نسبتا قدیمی قم است که از چهار راه بازار شروع می‌ شود و تا هفت متری باجک، مسجد رضویه، عمار یاسر و محله عربستان ادامه دارد. محله ‌ای که این روزها نه اثری از باغ در آن است و نه پنبه اما به دلیل مزارع مرغوب پنبه درباری که در گذشته در آن وجود داشت و باغات زیبا به این نام خوانده شده است.
مانند بیشتر محلات، باغ پنبه هم به مرور تبدیل به مسکونی شده و میتوان آن را به سبب وجود بناهای ارزشمند، یکی از محلات هویتی شهر قم دانست که شکل‌ گیری آن تقریبا به ۲۰۰ سال پیش می‌ رسد. باغات زیبا و قنات ارزشمند این محله موجب شده بود ثروتمندان به خانه ‌سازی در آن علاقه ‌مند شوند و حاصل آن شده خانه‌ های زیبای یزدان‌ پناه، طباطبایی ‌ها، سلامتی و …. این محله همچنین از نظر تعدد هیات‌ های عزاداری معروف است. خانه سلامتی که اخیرا در این محله تخریب شد، ۱۹۰ سال پیش برای عزاداری در محرم و صفر آماده می‌ شد. مشعل ۶ متری عزاداری مردم باغ پنبه هشتاد چراغ پی سوز بغدادی داشت و انبوهی از خاطرات رنگارنگ خشت به خشت این محله را در ذهن مردم قم ماندگار کرده است.

قسمتی از روزنامه ۱۹ دی قم در شماره روز چهارشنبه چهارم بهمن ماه  ۱۳۹۶ با عنوانی مطلبی با عنوان«باغ ‌پنبه؛ یادگاری از روزگار قاجاریه در قم »
تنظیم کننده: فرزانه پیری

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.