روستای کاسوا

0

کاسوا روستایی خوش آب و هوا  در بخش خلجستان قم است، روستایی شهید پرور ، زیبا ، خوش آب و هوا و دوست داشتنی ، در دامنه‌های کوهپایه های غرب قم می باشد . حضور در کاسوا شما را از تمام دغدغه های دنیا خلاص می کند و با استشمام هوای تازه می‌توانید روح و روان خود را آرامشی همیشگی ببخشید. وقتی به کاسوا می‌رسید و از ماشین پیاده میشود بیش از هر چیز سکوت شما را در برمی‌گیرد .  روستایی کم جمعیت که اغلب روستائیان مسن و افراد سالخورده هستند و اکثر جوان‌ها مهاجرت کرده و در شهرهای تهران و  قم و … ساکن شدند و البته جدیداً افرادی که ساکن شهرها شده بودند و اکنون بازنشسته شده اند بازگشت به روستا را آغاز کردند و تمایل دارند به زادگاهاشان برگردند. موقعیت روستا کوهستانی است و دور تا دور روستا را کوه در برگرفته است.

کاسوا در دهخدا

کاسوا. [ کاس ْ ] (اِخ ) دهی جزء دهستان وزواءبخش دستجرد شهرستان قم ، واقع در ۲۱هزارگزی شمال غربی دستجرد، ۶هزارگزی راه عمومی قاهان . در کوهستان و سردسیر است . مزرعه ٔ ییلاق جزو این ده است . دبستان و ۳ امام زاده و راه مالرو دارد.

امامزاده احمد روستای کاسوا، پاییز ۹۸؛ عکس از آمنه جباری نیک

کاسپ‌ها یا کاسیت ها :

قومى ساکن ایران شمالى و مرکزى که قبل از آریایى ها در این سرزمین فرهنگ و تمدن درخشانى پدید آوردند و حتى بیش از پانصد سال بر کشور متمدن بابل حکمرانى کردند. کاشى یا کاسى و با تلفظى دیگر، کاشیت و کاسیت نام دیگر این قوم است که اسامى شهرهاى کاشان، کاشمر و کشوین یا کژین یا قزوین کنونى و بسیارى از نام هاى شهر ها و روستا ها با تلفظ هایى مشابه یا متفاوت همچون کاشک در حومه سبزوار، کاشانک نزدیک تهران، کاشگان در خرقان قزوین، کاشانتو جنب شهر صحنه کرمانشاهان، کاستان در جنوب غربى کاشمر، کاسمند در حومه آمل، کاسان در اطراف فومن، کاسکان هم در نزدیکى بیرجند و هم در جوار کازرون، کاسوا در دستجرد حوالى قم، یادگارى از دوران حضور آنهاست.کاسپین نامى است که مأخذ از کاسیوم لاتینى است و چنانکه گفتیم در زبان هاى اروپایى و از آنجا در تمام جهان رایج شده است و تنها کشورهاى عربى مستثنى به شمار مى روند که همان نام آشناى و قدیمى قزوین را هنوز بکار مى برند.

کاسب آباد

البته یک روایت هم وجود دارد که میگوید کاسوا در قدیم اسمش کاسب آباد بوده است و کم کم به کاسوا تغییر پیدا کرده است و علت این نام گذاری هم این بوده که مردم از راه کاسبی (عمدتا گیوه کشی) روزگار میگذرانده اند.

همسایه ها

همسایه های روستای کاسوا، روستاهای نویس و انجیله می باشد. که روستای نویس پایین دست کاسوا و روستای انجیله بالا دست کاسوا می باشد.
منبع متن و عکس شاخص: سایت روستای کاسوا

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.