نوروزنوشتِ هفتم: «رسم زیارت در ایام نوروز به روایت مریت هاکس»

0
خانم مریت هاکس روزنامه‌نگار امريكایی در سال 1311 شمسی در سفر به ایران در گذر از قم به دعوت میرزا محمدباقر متولی‌باشی به اتفاق او به باغ سالاريه می‌رود و مسیر را چنین توصیف می‌نماید:
«ساعت چهار و نیم بعد از ظهر افسر راهنمای من آمد که مرا به باغی در خارج شهر ببرد. با درشکه از نزدیک حرم گذشتیم که پنجاه هزار زائر و بیشتر زنان، هر سال در ایام نوروز به آن‌جا می‌روند. زیرا در تابستان گرمای قم تحمل‌ناپذیر است. در این حرم بود که رضا شاه روحانیون را به خاطر توهین به همسرش کتک زد. (اشاره به شیخ محمدتقی بافقی دارد که به بی‌حجابی خاندان شاه در حرم اعتراض کرد و به دنبال آن رضا شاه  به قم می‌آید و شخصا او را مورد ضرب وشتم قرار می دهد.)
با درشکه به نقطه‌ای رفتیم که شبیه صحرا بود. زمینی بسیار خشک و سخت داشت که در انتظار آب و شخم و بذر زمستانی به سر می‌برد. در این‌جا نیز چون هر جای دیگر ایران، مزارعی نمونه وجود داشت. انسان هر طور که خود می‌دانست به کشت و کار می‌پرداخت و هرجا آب بود غله می‌رویید. اما یک وجب آن طرف‌تر بیابان بود. این کشاورزان، کارگرانی سخت کوشند. در دشتی دور دست، انبوهی درختان سبز دیده می‌شد که پس از یک ساعت رانندگی به آنجا رسیدیم و آن باغبان متولی حرم بود و مردی روحانی و سیّدی عربی‌دان و دانشمند. بیرون دیوار باغ، بیابان بود. اما در داخل باغی بسیار زیبا بود…»

 

منبع: کتاب ایران، افسانه و واقعیت، مریت هاکس، ص 185

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.