پروفسور جواد اشجعی درگذشت

0

ایشان از نخبگان دانش نقشه برداری ماهواره ای و مخترع نخستین گیرنده ماهواره ای با پشتیبانی از هر دو سیستم ناوبری GPS آمریکا و GLONASS روسیه بوده است. واد اشجعی که متولد 1328 شهر قم فارغ التحصیل دبیرستان اوحدی و دانش آموخته دکتری مهندسی برق از دانشگاه آیوا بود تا 1358 مدیر مرکز کامپیوتر دانشگاه صنعتی شریف بود.وی سال1981به آمریکا مهاجرت و به شرکت Trimble Navigation پیوست و موفق به ابداع سیستم های دقیق جی پی اس بی نیاز از ساعت اتمی شد.
وی در 1986 شرکت اشتک را تاسیس کرد و در 1992 مرکز تحقیق و توسعه شرکت را در مسکو راه اندازی کرد. اشجعی مدتی بعد نخستین گیرنده‌ای که هم با سیستم GPS آمریکا و هم گلوناس روسی کار می کند را عرضه کرد.
اشجعی با فروش شرکت اشتک به تریمبل – بزرگترین سازنده GPS در جهان – در 1996 شرکت JPS (JAVAD POSITIONING SYSTEM) را تاسیس کرد و درسال 2000 آنرا به شرکت ژاپنی TOPCON که دومین سازنده بزرگ گیرنده های GPS دنیاست فروخت.
اشجعی پنج سال بعد شرکت دیگری به نام JAVAD GNSS را با تمرکز بر تولید جی پی اس های نقشه برداری تاسیس کرد که تا زمان درگذشتش در دهم خردادماه 99 مدیریت آن را برعهده داشت.
پروفسور اشجعی پس از چندین روز جدال با کرونا در مسکو درگذشت. روحش شاد است، یادش را گرامی میداریم.
با تشکر از استاد ربانی مدیریت محترم بنیاد قم‌پژوهی

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.