نماز و رسومات روز عید فطر در دستگرد

0

در فاصله چند صدمتری غرب بافت قدیمی و چسبیده به دشت وباغات آبادی، کوهی پر دامنه و باقله ای تقریبا مسطح قرار دارد به نام« مصلی» که خیلی از اهالی هنوز وجه تسمیه نام آن را نمی‌دانند.
تا حدود 30سال پیش صبح روز عید فطر که می شد، در صورت مساعد بودن هوا همه مردم از مرد وزن باصدای جار ویا قدقامت الصلاه موذن مسجد، در مقابل مسجد جمع می شدند و سپس به اتفاق روحانی وامام جماعت مسجد که پیشاپیش جمعیت حرکت می کرد ، تکبیر گویان رهسپار کوه مصلی می شدند و جمعیت زیادی هم از مردان و زنان آبادی مجاور
(میم myyam) که در فاصله سه کیلومتری شمال این آبادی قرارگرفته است با پای پیاده این مسیر را طی کرده و تا قبل از شروع نماز به آنها می پیوستند.پس از اقامه نماز عیدو مصافحه و عید مبارکی وروبوسی با همدیگر، اهالی هریک از این دوآبادی باتفاق راهی محل وخانه های خودشان می شدند و‌ کسانی که تا قبل از نماز عید، ذکات فطره خود رد نکرده بودند قبل از هر کار دیگر ذکات فطره شان را که اغلب به صورت گندم ویا آرد بود و از قبل کنار گذاشته بودند داخل گونی وجوال ومخفیانه در خانه نیازمندان مورد نظر می بردند.

تازمانی که در خانه های مردم از وسایل ارتباطی و رسانه ای امروزی خبری نبود. از حدود نیم ساعت به غروب آفتاب عده ازمردان جوان سال و میان سال آبادی که بینایی شان خوب بود و باتجربه چندین ساله خود محل طلوع وغروب هلال شب اول ماه رو میشناختند، بر روی بلندی های داخل و اطراف آبادی مانند: قلعه، بالا خونه ها و کوههای اطراف می رفتند و ازموقع طلوع تاغروب هلال ماه در این محل مینشستند تا چند نفر از افراد مومن ومعتمد به اتفاق هلال ماه را روئیت کنند وجهت اطمینان بیشتر به چند نفر دیگر نشان دهند. در اینصورت با ذکر صلوات بلند اهالی را از دیدن هلال ماه باخبر میکردند و به مسجد میرفتند تا پس از تایید نظر روحانی محل و چند بزرگ وریش سفید آبادی زمان برگزاری نماز عید فردا را به اطلاع اهالی برسانند. و اگر هلال ماه روئیت نمیشد شبانه یاصبح روز بعد دونفر قاصد مومن وعادل رو به شهر قم وبه منزل مرجع تقلیدشان اعزام می کردند تا اطلاع پیداکنند. گاهی میشد به دلیل نبودن وسیله مناسب و طولانی شدن رفت وبرگشت قاصد، مردم در روز عید فطر تا نزدیک مغرب روزه دار بودند وبه محض اطلاع از دیده شدن ماه افطار میکردند.

با تشکر از آقای مصطفی جعفرزاده

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.