قره تپه قمرود

یکی دیگر از آثار تاریخی به ثبت رسیده

0
عکس تپه قمرود 2
تپه باستانی قمرود عکس زهره سادات لاجوردی

قره تپه باستانی قمرود
روستای قمرود مرکز دهستان قمرود در ۲۰ کیلومتری شمال شرقی شهر قم قرار دارد. این منطقه با وسعتی حدود ۴۰۰ کیلومتر مربع از سوی سازمان میراث فرهنگی مورد بررسی و شناسائی قرار گرفت. نتیجه این عملیات شناسائی ۹۳ اثر باستانی بود که کهن ترین آنها متعلق به دوره ی پارینه سنگی پایانی (حدود ۱۵۰۰۰ سال پیش) و جدید ترین آنها مربوط به عهد ناصرالدین شاه قاجار است. در اجرای مرحله دوم عملیات کاوش، کارگاهی به وسعت ۴۰۰ متر مربع به ارتفاع سه متر خاکبرداری شد. در این ارتفاع هفت لایه باستانی شناسائی گردید بر اساس نتایج به دست آمده ساکنان این دهکده از طریق کشاورزی، تربیت حیوانات و شکار زندگی می کردند. سفالگری از صنایع رایج این منطقه بوده، در این محوطه نمونه های بسیار زیبائی از سفالینه های قرمز نقش دار بدست آمده است و با ارزش ترین آنها ظرف سفالی خوش ساخت بسیار بزرگی با ارتفاع ۹۷ سانتی متر و قطر دهانه ی آن ۲۲ / ۱ سانتی متر است. این اثر در موزه ملی ایران نگهداری می شود. با توجه به آزمایش های به عمل آمده همگی این آثار متعلق به ۶۵۰۰ تا ۷۵۰۰ سال پیش است.

عکس تپه قمرود 3
تپه باستانی قمرود عکس زهره سادات لاجوردی

عکس ها در بازدید گروه قم‌شناسی از قره تپه قمرود به تاریخ شهریورماه 1399 ثبت گردیده است.

تپه قمرود (قره تپه): محوطه ای باستانی، پهناور و نسبتا مرتفع در دشت قمرود و در مجاورت روستای قمرود.
در کاوش های لایه های مختلف باستانی این تپه، تمدن شهری به وضوح دیده می شود. تمدن شهری در هزاره اول و دوم پیش از میلاد (پارتی – مادی). جمعیت زیاد در میانه هزاره چهارم پیش از میلاد. آثار انسانی از هزاره ششم تا میانه هزاره چهارم پیش از میلاد (عصر نوسنگی و عصر فلز). آثار انسانی از عصر فراپارینه سنگی (Epi – paleolitique). کاوش در لایه هفتم این تپه، تمدنی انسانی را آغاز هزاره ششم پیش از میلاد آشکار ساخت.

قره تپه قمرود 4
تپه باستانی قمرود عکس زهره سادات لاجوردی

کاوش های اولیه در تپه قمرود، نشان می داد که ساکنان این شهر، با سیلک (کاشان)، قره تپه (شهریار)، موشه لان تپه (کرج)، زاغه دشت (قزوین)، چشمه علی(ری) و دلازیان (سمنان) در ارتباط بوده اند، در حالی که جدیدترین کاوشها در همین منطقه، روستایی هشت هزار ساله را نیز به نمایش گذاشت.

منابع:کتاب راهنمای گردشگری استان قم، کتاب شناختنامه قم/ جلد پنجم _ بخش اول (تاریخ قم)

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.