تخریب حریم کوه دوبرادران میراث ملی کشور

0

رضا علی‌اصل

وقتی پدیده‌ای به عنوان میراث طبیعی ثبت ملی می‌شود یعنی پروسه بسیار سختی را گذرانده به‌ویژه قانع کردن داورانی که از بهترین کارشناس‌ها و نخبه‌های ‌کشور هستند؛ مانند پروفسور کردوانی، دکتر امری کاظی (ارزیاب ژئوپارک‌های جهانی یونسکو)،‌ آقای دکتر خوشنویس، آقای دکتر شیروانی و … . بعد از گذشت هفت‌خوان انتظار نداشتیم چیزی که از بیرون از استان به‌سختی ثبت شده در داخل استان به‌آسانی تخریب شود.

برای هر اثری حریمی تعریف می‌شود. با این ساخت و سازهای انجام شده در اطراف کوه دوبرادران احتمالا باید منتظر خارج شدن این پدیده مهم از فهرست میراث طبیعی کشور باشیم!
ما در قم می‌توانیم ژئوپارک داشته باشیم!

* ژئوتوریسم شکل خاصی از گردشگری است که تاکید بر بخش غیر زنده طبیعت دارد،* برای مثال کوه‌ها، دره‌ها و تنگه‌ها، گنبدهای نمکی، گل‌فشان‌ها ، آبشارها و … .
بعضی از این عارضه‌های ژئومورفلوژی (زمین ریخت‌شناسی) به لحاظ علمی ارزشمند هستند.

پدیده‌های یونیک و خاص که بیانگر دوره‌های پیشین و نیز بیانگر فرایندهای زمین‌شناسی هستند همچنین به لحاظ زیبایی نیز دارای اهمیت بوده و مورد توجه گردشگرها قرار می‌گیرند.
برای مثال گرند کانیون آمریکا که سالانه بازدید کنندگان بسیار زیادی را از تمام دنیا دارد.

این شکل پرطرفدار گردشگری اخیرا در کشور ما نیز طرفدارانی را پیدا کرده است.

سالانه گردشگران زیادی برای بازدید از ژئوپارک جهانی قشم به سمت این جزیره و نیز جزیره هرمز سفر می‌کنند.
* ژئوپارک منطقه‌ای با محدوده‌ای مشخص است که دربردارنده چندین پدیده بارز ژئومورفلوژی است.

قرارگیری پدیده‌های شاخص زمین ریخت‌شناسی مانند گنبد نمکی، مجموعه کمرکوه و کوه دوچاه، کوه خضر، کوه دوبرادران، معدن نرداغی و البته کلیه رخنمون‌های سازند قم در شهر قم (ناهمواری‌هایی که از شاه جمال تا شهرک قدس و جمکران کشیده شده و البته در خارج شهر و استان نیز ادامه دارد اما در شهر قم ویژگی‌های آن متمایز است.

تالاب‌ها و کویرهای قم، سایت‌های ویژه‌ای که پر از فسیل هستند، موهبت بزرگی که می‌شود روی‌ حفاظت و معرفی آن و نیز کسب درآمدی پایدار برای استان حساب باز کرد.

اینکه روی این پدیده‌های مهم باغ پرندگان احداث بشود، محوطه‌سازی بشود به عنوان بوستان بدون برنامه و اصول صورت گیرد سطحی‌ترین نوع برخورد با این آثار ارزشمند است!
متاسفانه طرح‌ها و کارهای سطحی بدون ارزیابی بدون توجه به پایداری، عامل نابودی میراث ارزشمند استان می‌شوند که سهم آیندگان است.
متاسفانه، دقیقا نمی‌دانم کدام ارگانی مجری این پروژه است. در هر صورت کم هنری به خرج داده‌اند.

مخالف توسعه استان نیستیم، اما از اصلی‌ترین ایرادات کاری استان از گذشته تا حال توسعه افسار گسیخته بدون ارزیابی بدون جانمایی درست که نمونه‌های فراوانی از آن در مقابل چشمان ما وجود دارد.

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.