مسجد سجادیه در باغ‌پنبه

0

سیدمحسن محسنی

یکی از ده محله قاجاری قم، محله بزرگ باغ‌پنبه محسوب می‌شود. این محله با وجود تغییراتی که ساخت و سازهای جدید بدان داده است، کلیت خود را حفظ کرده است.
یکی از خطراتی که این کلیت را تهدید می‌کند اجرای طرحی موسوم به استاد فقیهی است که در زمان حیات آیت‌الله مومن به علت درخواست اهالی متوقف ماند.
شواهد نشان می‌دهد که با فوت ایشان ظاهرا شهرداری در صدد است این طرح را با همان سازوکار طرح موسوم به شهیدان برقعی (سجادیه چهارمردان) اجرا کند. با توجه به این که اخیرا میزانی از مساحت بافت تاریخی کم شده است اگر این قسمت هنوز در بافت تاریخی باشد، تخریب محل و اجرای خیابان استاد فقیهی عملی غیر قانونی محسوب خواهد شد. امیدواریم این عمل صورت نبندد.
باری این محله بزرگ ظرفیت آن را دارد یا بهتر بگوییم پیشتر بیشتر داشت تا با ترمیم متناسب با بافت تاریخی و رعایت مبانی و ارکان آن از مزیت‌های اقتصادی گردشگری بهره‌مند شود. مزیتی که شهرداری نیز می‌تواند در بلند مدت از آن – آن هم به شکل پایدار – متنفع گردد. برای رسیدن به چنین افقی احتیاج به مدیرانی با بینش بلند و در تراز ملی (آن هم با مصادیق حقیقی‌اش) داریم.

در ذیل این یادداشت تصویر مسجد سجادیه یکی از مساجد این محله بزرگ را ببینید، با تاریخ تاسیس ۱۳۳۸ [ش].
با ساخت این مسجد، محله کوچک‌تری در حاشیه محله اصلی یعنی همین سجادیه و در همسایگی محله فرعی دیگر یعنی کوچه‌نو ایجاد شد. دیگر مساجد و مکان‌های مذهبی این محله بزرگ عبارت‌اند از:
۱‌. مسجد اصلی باغ‌پنبه
۲. تکیه کوچه‌نو
۳. مسجد کوچه‌نو
۴. مسجد اولیاء (مسجد در حمون/ درحمام)
۵. مسجد کوچکی در کوچه مقابل مسجد اصلی (مسجد پیرمردها)
۹۹/۰۸/۲۹

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.