طبیعت تابستانی قله برف‌انبار و مناظق اطراف آن

0

قله برف‌انبار واقع در جنوب شرقی روستای فردو و شمال غربی نراق مرتفع‌ترین قله استان با ارتفع حدود 3175 متر از سطح دریا است. جهت دسترسی به منطقه، پس از پشت سر گذاشتن جمکران، وارد جاده قدیم قم – کاشان شده، سپس جاده‌ای فرعی در سمت غرب با فاصله 16 کیلومتری از قم، ما را به سمت شهر کهک رهنمون می‌سازد.

پس از گذشتن از روستاهای خورآباد، صرم و ورجان و طی حدود 20 کیلومتر به کهک رسیده و از آن جا نیز بعد از گذشتن از چنارک، میم و خاوه و طی حدود 21 کیلومتر به روستای فردو خواهیم رسید.

مبدا صعود امامزاده بوره یا استخر آبی است که پشت امامزاده به فاصله 800 متری قرار دارد. این مناطق حدود 4 کیلومتر بعد از فردو قرار دارند. جهت صعود از این نقطه (امامزاده بوره) وارد دره زهاب (در پشت امامزاده) شده، مشخصه آن وجود جاده خاکی در دخل دره است که جهت دسترسی به باغ‌ها کشیده شده است. پس از طی حدود یک ساعت به چشمه که تقریباً در انتهای دره قرار دارد، می‌رسیم. بعد از چشمه در سمت راست، یالی با شیب ملایم و پاکوب مشخص که در طول مسیر با میله هایی علامتگذاری شده، بعد از حدود 2 ساعت ما را به قله 3175 متری برف‌انبار می‌رساند.

از قله می‌توان یا از همین مسیر برگشت، یا برنامه را به گونه‌ای دیگر طرح ریزی کرد و از سمت دیگر آن (جنوب)، یعنی به سمت منطقه جاسب که از آن دور، این منطقه با سرسبزی‌اش معروف است، برگشت. در ادامه پس از حدود نیم ساعت از قله برف‌انبار به قله دیگری در نزدیکی آن، به نام غلیق خواهیم رسید. از آن‌جا به سمت دره در جهت جنوب غربی سرازیر خواهیم شد و در نهایت تا رسیدن به روستای واران که یکی از روستاهای منطقه جاسب است (پس از حدود چهار ساعت از قله برف انبار) ادامه می‌دهیم.
در سمت جنوب قله برف‌انبار، شهرستان نراق قرار دارد و دانشگاه آزاد نراق نیز از آن‌جا رویت می‌شود. در شمال نیز قله دماوند در روز‌های آفتابی و صاف پیدا است.
🔸این برنامه به جز تابستان، به علت گرمای منطقه، در سایر فصول زیبا و قابل پیشنهاد است.
🔸در مجاورت امامزاده بوره آب موجود است.
🔸در طول مسیر پس از حدود یک ساعت و ربع از قله برف‌انبار، چشمه‌ای (چشمه 2) در داخل دره نیز وجود دارد.
🔸تمام مسیر جاده تا امامزاده بوره و هم‌چنین از واران تا دلیجان آسفالت است.
🔸روستای واران حدود 35 کیلومتری شهر دلیجان قرار دارد.

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.