نامه‌ای قدیمی از موزه آموزش و پرورش ِدبیرستان حکیم نظامی

0

سیدمحسن محسنی

امروزه اهمیت اسناد بیش از پیش مشخص شده است. هر پژوهشگر می‌تواند از هر برگ سند اطلاعات مورد نیاز خود را پیدا و تحقیق خود را بر روی آن استوار کند.
با همت خستگی ناپذیر جناب مجید دادش‌نژاد و جناب مهندس متین نجار‌زاده، اسناد و مدارک دبیرستان حکیم نظامی تا اندازه زیادی سر و سامانی پیدا کرده است. آنها نام موزه آموزش و پرورش بر آن نهاده‌اند. انصافا هم مجموعه کتابخانه و آرشیو آنجا که اسنادی از سال ۱۳۱۳ در خود دارد، مستحق چنین نامی است. امیدواریم وزارت ِ آموزش و پرورش و نهادهای مرتبط دیگر در تقویت این مجموعه کم‌نظیر، مساعدت لازم را مبذول نمایند.
دبیرستان حکیم نظامی قم (امام جعفر صادق‌ع فعلی) به دارالفنون دوم ایران هم شهرت دارد.
سند بالا که با لطف آقای مجید داداش‌نژاد در اختیار ما قرار گرفت، نامه‌ای از تجارتخانه سلامت در معرفی آقای مهندس سید محمدمهدی معصومی برای ثبت نام در آن دبیرستان است. خاندان سلامت از خاندان قدیمی و نامدار قم هستند.
متن نامه:
“تجارتخانه حاج میرزا هادی سلامت قم
تاریخ ۴۴/۶/۳۰
دبیرستان حکیم نظامی
جناب آقای شکراللهی
محترما با تقدیم عرض ارادت حامل یادداشت سیدمحمد معصومی دانش‌آموز دبیرستان حکمت است. به علت اینکه دبیرستان نامبرده رشته طبیعی ندارد تقاضا دارد بذل لطف فرمایند که در خدمت جنابعالی دوستور(؟) فرمائید در کلاس چهارم طبیعی نام‌نویسی کند. موجب امتنان و تشکر اینجانب خواهد بود. قربانت
[امضاء] هادی سلامت”
۹۹/۱۰/۱۵

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.