شاعر مشتعل، مظاهر مصفا
شاعر مشتعل، مظاهر مصفا

شاعر مشتعل، شرحی از زندگی مظاهر مصفا

دکتر مظاهر مصفا
دکتر مظاهر مصفا

به گزارش خبرگزاری مهر، کتاب «شاعر مشتعل» مصاحبه تاریخ شفاهی با زنده‌یاد مظاهر مصفا استاد برجسته ادبیات فارسی با پژوهش، مصاحبه و تدوین پیمانه صالحی در ۲۳۲ صفحه توسط انتشارات سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران منتشر شد. این کتاب در قالب مصاحبه تاریخ شفاهی با مظاهر مصفا، به‌واسطه طرح مباحثی در شیوه‌های تدریس زبان و ادبیات فارسی در دانشگاه‌ها، بررسی تحولات دانشنامه‌نویسی در دوران معاصر، ابتکاراتی در املاء و رسم‌الخط فارسی، سال‌های حضور در ریاست مجتمع آموزش عالی قم و پاره‌ای خاطرات تدوین شده است.

دکتر مظاهر مصفا
دکتر مصفا

کتاب «شاعر مشتعل» در پنج فصل و سه پیوست تنظیم شده است. فصل اول «خانواده، دوره ابتدایی و دبیرستان حکیم نظامی» نام گرفته و اطلاعات تاریخی ارزشمندی درباره مظاهر مصفا ارائه شده است. فصل دوم با عنوان «دانشسرای عالی و دوره دکتری دانشگاه تهران» درباره تحصیلات دانشگاهی و عالی وی است. در این فصل نقاط قوت و ضعف آموزش عالی و همچنین کتابداری ایران مطرح شده و فصل سوم با عنوان «تدریس در دبیرستان‌ها، ریاست فرهنگ قم و بازرس تعلیماتی» فعالیت مدیریتی و فرهنگی وی را بیان کرده است. فصل چهارم «دانشگاه پهلوی شیراز و مدرسه عالی علوم اداری و قضائی» نام گرفته است و فعالیت‌های آموزشی و دیدگاه‌های مصاحبه‌شونده را تبیین می‌کند در. نهایت فصل پنجم «سفر به پاکستان، دانشنامه‌نویسی و تألیفات» نام دارد که آمیخته‌ای از خاطرات و شکل‌گیری آثار استاد مصفا است.

در پیوست اول این کتاب، اطلاعات کامل کتابشناختی آثار مظاهر مصفا در دو قسمت «مجموعه اشعار» و «متون نثر» گزارش شده است. در پیوست ۲ «نمونه اشعار» و در پیوست ۳ نیز گزیده تصاویر اسناد و مدارک ارائه شده است.

اشتراک گذاری:

به اشتراک گذاری بر روی print
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی telegram
0 دیدگاهبستن دیدگاه‌ ها

ارسال دیدگاه

عضویت در خبرنامه

آخرین پست ها و مقالات را در ایمیل خود دریافت کنید

ما قول می دهیم که اسپم ارسال نشود :)